Dyżur w nagłych wypadkach w niedziele i święta
tel. 71 728 29 30 tel. 514 502 582
Specjalistyczna Przychodnia Weterynaryjna “Akacjowa”
lek. wet. Jarosław Kopciał
ul. Akacjowa 78
55-093 Wrocław – Kiełczów
Zapraszamy:
Poniedziałek – Piątek 8-20
Sobota 10-20
Niedziela 9-17
Najczęstsze schorzenia
U małych ras psów często występują schorzenia takie jak zapaść tchawicy, schorzenia kardiologiczne, choroba Legg-Perthesa czy problemy z wymianą uzębienia (przetrwałe zęby mleczne). Wizyta w naszej przychodni pozwoli na stwierdzenie stanu zdrowia Waszego Pupila i wyjaśni wszystkie wątpliwości.
Schorzenia o charakterze alergicznym takie jak alergia pokarmowa, atopowa czy kontaktowa wymagają często wykonania licznych badań diagnostycznych, odpowiedniej diety hypoalergicznej i podawania leków.
Zgłaszane przez właściciela zmiany masy ciała zwierzęcia (tycie, chudniecie), zwiększone pragnienie, zwiększona ilość wydalanego moczu, infekcje dróg moczowych, niedowłady kończyn, patologiczne złamania kości, utraty przytomności, osowiałość, zapalenia przewodów słuchowych czy nawracające zapalenia skóry powinny zwrócić naszą uwagę również w stronę chorób układu dokrewnego (moczówka prosta, cukrzyca, nadczynność i niedoczynność tarczycy, nadczynność i niedoczynność kory nadnerczy, nadczynność i niedoczynność przytarczyc).
Zaburzenia jakości wzroku, nagła utrata wzroku, obrzęk okolicy oczodołów i powiek, wypływ z worków spojówkowych, nierównomierne rozszerzenie źrenic, zaczerwienienie spojówek czy twardówki, cofnięcie czy wysunięcie gałki ocznej, nieprawidłowości w wyglądzie rogówki, obecność guzów czy ciał obcych w okolicy szpar powiekowych to podstawowe nieprawidłowe objawy które powinny zaniepokoić właściciela.
Odrobaczanie warto wykonywać co 3 miesiące dla bezpieczeństwa własnego i zwierzęcia gdyż większość pasożytów wewnętrznych jest zaraźliwa dla człowieka. U zwierząt zaniedbanych, chorych lub u noworodków, których matka nie była regularnie odrobaczana pozbycie się inwazji tych nieproszonych gości często wymaga długotrwałego podawania leków.
Występowanie inwazji pasożytniczych u zwierząt związane jest najczęściej z kontaktem Waszego pupila z zarażonym kałem, moczem a często z bezpośrednim kontaktem z innym chorym zwierzęciem. Dlatego regularne badanie kliniczne, badanie kału i skóry pozwala na wczesne wykrycie choroby i skuteczne
leczenie.
W naszej przychodni można nabyć preparaty zapobiegające inwazji pasożytów wewnętrznych (odrobaczanie): preparaty w tabletkach, pastach i preparatach w formie spot-on (stosowanych na skórę u pacjentów u których nie ma możliwości podawania preparatów doustnych).
Do profilaktyki inwazji ektopasożytów (pcheł, kleszczy i wszołów) stosujemy preparaty spot-on, w sprayu, nowoczesne preparaty doustne oraz obroże.
Profilaktyka występowania ektopasożytów takich jak pchły czy kleszcze polega na podawaniu preparatów w formie spot-on, w sprayu oraz obroży. W przypadku wyjazdów w okolice północno-wschodniej Polski gdzie kleszcze przenoszą piroplazmozę (babeszjozę) warto psa zabezpieczyć iniekcją preparatu przeciwko inwazji Babesia canis. U małych zwierząt trzeba kontrolować i korygować długość pazurów ( szczególnie u zwierząt mających mało ruchu na twardym podłożu), sprawdzać stan zatok przyodbytowych ( w przypadku saneczkowania tylną częścią ciała). Należy też kontrolować stan przewodów słuchowych zewnętrznych w celu wykluczenia zapaleń uszu. U małych ras psów ( Yorkshire terier, shih-tzu) często niezbędne jest usuwanie owłosienia z przewodów słuchowych.
Pielęgnacja sierści psów powinna obejmować szczotkowanie i ew. kąpiele w bezpiecznych dla zwierzęcia szamponach które można nabyć w naszej przychodni.
W naszej przychodni wykonujemy zabiegi pielęgnacyjne: czyszczenie przewodów słuchowych zewnętrznych, zatok przyodbytowych, obcinanie pazurów, korekcja uzębienia u gryzoni.
Zatrucia mogą przebiegać w sposób gwałtowny co jest najczęściej uchwytne dla właściciela i zmusza do wizyty u lekarza weterynarii. Zdarza się że w przypadku zatruć niektórymi substancjami (antykoagulanty obecne w trutkach na gryzonie) objawy kliniczne mogą się pojawić późno gdy stan pacjenta może być już dość ciężki.
Dlatego jak najszybciej po zauważeniu przez właściciela podejrzanych objawów (wymioty, biegunka, nadżerki w jamie ustnej, poparzenia, krwotok, siniaki) trzeba zgłosić się do lekarza weterynarii.
Trzeba pamiętać, że zwierzęciu nie powinno się na własną rękę podawać leków bez konsultacji z lekarzem weterynarii.
Leki przeciwzapalne stosowane u człowieka mogą być śmiertelnym zagrożeniem dla kota i psa.
Pamiętajmy o toksycznym wpływie teobrominy obecnej w czekoladzie i kakao. W przypadku podejrzenia zatrucia u zwierzęcia trzeba jak najszybciej zgłosić się z nim do lekarza.
.
Sterylizacja to nie tylko metoda ograniczenia populacji bezdomnych zwierząt. To także udowodniona naukowo profilaktyka występowania chorób nowotworowych gruczołu sutkowego, macicy czy prostaty. W przypadku suk sterylizacja pozwala na wyeliminowanie ewentualnej ciąży urojonej prowadzącej do zmian behawioralnych, zapaleń gruczołu sutkowego. Sterylizacja u suk i kotek pozwala uniknąć zapalenia macicy ( tzw. ropomacicza) które w przypadku zbyt późnej diagnozy może kończyć się śmiercią. U samców zabieg kastracji ( orchidektomii) wpływa profilaktycznie na występowanie nowotworów układu płciowego męskiego (nowotwory jąder, prostaty).
Szczepienia ochronne przeciwko najważniejszym chorobom zakaźnym ( nosówka, parwowiroza, wirusowe zapalenie wątroby, adenowirusowe zapalenie płuc, leptospiroza, kaszel kennelowy) u psów wykonujemy w 6, 9 i 13 tygodniu życia. Pierwsze szczepienie przeciwko wściekliźnie w 17 tygodniu.
U kociąt pierwsze szczepienie ( antygeny panleukopenii, kataru kociego, kaliciwirozy i chlamydofilozy) wykonujemy w 8 tygodniu i ponawiamy je w 12 tygodniu życia.
Taka kolejność wykonywanych szczepień zapewnia utrzymanie wysokiego miana przeciwciał mimo spadku poziomu przeciwciał matczynych. W Polsce istnieje obowiązek szczepień ochronnych przeciwko wściekliźnie u psów, które trzeba ponawiać co roku. U kotów nie ma obowiązku ustawowego lecz warto dla własnego bezpieczeństwa wychodzącego kota zabezpieczyć przed wścieklizną. U dorosłych zwierząt szczepienia ochronne przeciwko podstawowym chorobom zakaźnym można wykonywać co roku.
Fretki corocznie szczepimy przeciwko nosówce oraz wściekliźnie.
Króliki szczepimy przeciwko myksomatozie oraz pomorowi królików. Trzeba pamiętać aby wykonać szczepienie przeciwko myksomatozie przed sezonem wiosenno-letnim, gdyż wektorem przenoszącym wirusa są komary.
Zgodnie z obowiązującym prawem każdy pies, kot lub fretka wyjeżdżający za granicę do państw Unii Europejskiej musi być trwale oznakowany i posiadać paszport a ponadto zwierzę powinno być odpchlone, odrobaczone oraz zaszczepione przeciwko wściekliźnie i innym chorobom zakaźnym. Informacja o wykonanych procedurach profilaktycznych musi być zawarta w paszporcie.
Dane zwierzęcia oraz właściciela dla którego wystawiany jest paszport trafiają do bazy danych Krajowej Izby Lekarsko – Weterynaryjnej.
Do lekarza weterynarii warto zgłosić się z noworodkiem w celu oceny stanu zdrowia, zbadania w kierunku ewentualnych wad wrodzonych ( przepuklina pępkowa, brak odbytu, rozszczep podniebienia).
Młode kocięta i szczenięta bardzo często zarażone są pasożytami wewnętrznymi (tasiemcami, glistami, włosogłówkami) i zewnętrznymi ( pchły, wszoły, świerzbowce uszne, kleszcze) które zwykle są zaraźliwe dla człowieka.
Odpchlanie i odrobaczanie kociąt i szczeniąt wykonujemy w naszej przychodni już w pierwszych tygodniach życia.
Każdy zabieg wymagający znieczulenia ogólnego czy premedykacji wiąże się z ryzykiem wystąpienia komplikacji. W naszej przychodni wykonujemy badania laboratoryjne i obrazowe, posiadamy specjalistyczny sprzęt anestezjologiczny oraz monitoring pacjenta co pozwala na zmniejszenie do minimum ryzyka wystąpienia powikłań. Aby zminimalizować zagrożenie zwierzę powinno być odpowiednio przygotowane dietetycznie przez właściciela do wszelkich procedur wymagających znieczulenia.
Leki anestetyczne powodują spowolnienie pracy przewodu pokarmowego czy wymioty co warunkuje zastosowanie kilku- czy kilkunastogodzinnej głodówki w zależności od gatunku zwierzęcia czy charakteru planowanego zabiegu.
Planowane badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej wymaga zastosowania dwunastogodzinnej głodówki i podania leków przeciwwzdęciowych co znacznie ułatwi nam badanie a często jest niezbędne do prawidłowej oceny badanych struktur.