Diagnostyka mikrobiologiczna i parazytologiczna

Specjalistyczna Przychodnia Weterynaryjna “Akacjowa” we Wrocławiu – Kiełczowie wykonuje usługi z zakresu diagnostyki mikrobiologicznej – bakteriologia, wirusologia i mykologia. Wykonujemy badanie mikroskopowe nowoczesnym mikroskopem optycznym Delta Optical Pro z głowica trójokularową, czterema obiektywami i kamerą cyfrową co umożliwia udokumentowanie w formie elektronicznej badania mikroskopowego.

Dysponujemy nowoczesną cieplarką ED 53 niemieckiej firmy Binder co umożliwia inkubację hodowli mikrobiologicznych w stałej temperaturze na miejscu.

Na miejscu pobieramy materiał do wykonania posiewów (zeskrobiny ze skóry, płyny wysiękowe z ran, mocz, płyny ustrojowe) i po otrzymaniu wzrostu kolonii na podłożu wykonujemy antybiogram – badanie wrażliwości szczepu bakteryjnego na poszczególne antybiotyki.

Gdy twój pupil jest leczony w kierunku infekcji bakteryjnej i po kilku dniach terapii nie ma poprawy lub podawane były różne antybiotyki i leczenie nie przynosi efektu -potrzebne jest wykonanie posiewu z antybiogramem aby dobrać lek, który poradzi sobie z infekcją. Czas oczekiwania na wynik badania to około 36-48 godzin.

W przypadku podejrzewanej infekcji grzybiczej wykonujemy na miejscu badanie mykologiczne – badanie mikroskopowe z barwieniem oraz posiew materiału ze zmienionej chorobowo okolicy na odpowiednim podłożu. W przypadku mykologii czas oczekiwania na wzrost niektórych gatunków patogennych grzybów może wynosić 2-3 tyg.

Wykonujemy barwienie wymazów z uszu, preparatów odciskowych ze skóry w przypadku diagnostyki infekcji zewnętrznych przewodów słuchowych i skóry.

Badanie wirusologiczne obejmuje testy immunologiczne wykrywające antygeny lub przeciwciała przeciwko antygenom wirusowym chorób takich jak nosówka (CDV) i parwowiroza (CPV) psów, białaczka (FeLV) i wirusowy niedobór immunologiczny kotów (FIV), wirusowe zapalenie otrzewnej kotów (FIP). Testy wykonujemy na miejscu a badanie trwa kilka minut.

Badanie parazytologiczne w celu wykrycia pasożytów zewnętrznych obejmuje badanie mikroskopowe zeskrobin ze skóry, badanie wypływu z przewodów słuchowych zewnętrznych (podejrzenie otodektozy -inwazji świeżbowcem usznym) lub test Scotch’a. Inwazje pasożytów wewnętrznych wykrywamy dzięki badaniu kału oraz testom immunologicznym (np. wykrywanie Giardia sp. – lamblioza)