Onkologia i hematologia

Weterynarz onkolog i hematolog we Wrocławiu

Schorzenia onkologiczne należą do coraz częstszych przyczyn konsultacji u suzilekarzy weterynarii. W Specjalistycznej Przychodni Weterynaryjnej „Akacjowa” we Wrocławiu – Kiełczowie zapewniamy kompleksową pomoc pacjentom ze schorzeniami nowotworowymi – od rozpoznania do leczenia chirurgicznego i chemioterapii. Nasz zespół lekarzy stale kształci się uczestnicząc w szkoleniach i kursach specjalizacyjnych z zakresu onkologii i hematologii.

Najważniejszym elementem w leczeniu chorób nowotworowych jest wczesne wykrycie zmian oraz jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Wstępna diagnostyka zawsze opiera się na badaniu klinicznym pacjenta i wywiadzie z właścicielem. Często uwidocznia się zmiany morfologiczne które zaniepokoiły własciciela i były przyczyną konsultacji. Badania dodatkowe wykonywane w naszej przychodni to badanie laboratoryjne, obrazowe (radiograficzne, ultrasonografia i badanie endoskopowe) cytologiczne oraz histopatologiczne. Na podstawie wykonywanych badań obrazowych można rozeznać się w możliwościach operacyjnych, stwierdzić lub podejrzewać ewentualny proces metastatyczny do tkanek pobliskich lub odległych, uwidocznić zmiany patomorfologiczne związane z toczącym się procesem nowotworowym. Pracownia diagnostyki obrazowej w naszej przychodni wyposażona jest w nowoczesny system radiografii cyfrowej pośredniej, ultrasonograf Mindray DC-N3 z dopplerem oraz zestawem głowic umożliwiającym penetrację tkanek położonych bardzo płytko ( głowica liniowa do 14 MHz) jak i głębiej położonych struktur ( głowica microconvex oraz kardiologiczna), zestaw endoskopowy Olympus z torem wizyjnym Aesculap David.

20160108_104956 2 W czasie przeprowadzania badania USG, endoskopii czy laparoskopii możliwe jest pobranie wycinków do badania histopatologicznego dokładnie z miejsc objętych procesem chorobowym oraz z okolicznych węzłów chłonnych. Badanie endoskopowe umożliwia małoinwazyjną diagnostykę zmian patologicznych w świetle jam narządów klatki piersiowej, jamy brzusznej i jamy miednicowej. wraz z pobraniem wycinków biopsyjnych, wymazów do badania cytologicznego oraz archiwizacji obrazów. Wszystkie zabiegi wymagające znieczulenia ogólnego wykonujemy stosując nowoczesne metody znieczulania: znieczulenie miejscowe, przewodowe, znieczulenie inhalacyjne izofluranem wraz z respiracją wentylatorem mechanicznym oraz znieczulenie prowadzone pompą infuzyjną.

Prowadzimy rozpoznanie na podstawie badań laboratoryjnych, wykonujemy biopsje cienko- i gruboigłowe tkanek miękkich, biopsje narządów miąższowych Tru-Cut, biopsje wycinające, biopsje kości i szpiku kostnego, przygotowanie osadu komórkowego z płynów pobranych z jam ciała i narzadów. Badania cytologiczne i histopatologiczne pobranego materiału wykonujemy we współpracy z Institut für Tierpathologie Berlin, Niemcy oraz z  Zakładem Patomorfologii Katedry Patologii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu gdzie dostarczane przez nas odpowiednio przygotowane i zakonserwowane próbki oceniane są przez specjalistę co daje pewność ostatecznej diagnozy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Współpracujemy z laboratorium Innogenics, USA umożliwiającym dobór spersonalizowanej terapii chorób nowotworowych psów i kotów dzięki nowoczesnym metodom diagnostyki genetycznej oraz immunohistochemicznej co daje możliwość ustalenia najbardziej skutecznej metody chemioterapii w danym typie nowotworu.

W przypadku nowotworów układu krwiotwórczego i limfatycznego bioptaty szpiku kostnego i węzłów chłonnych oraz rozmazy krwi są oceniane przez hematologa.

Leczenie schorzeń onkologicznych w naszej przychodni w zależności od typu nowotworu składa się z terapii chirurgicznej oraz chemioterapii. Zabieg operacyjny polega na usunięciu guza wraz z bezpiecznym marginesem, usunięciu objętego procesem nowotworowym narządu, amputacja kończyny w przypadku nowotworów układu kostnego. Zabiegi operacyjne z zakresu chirurgii onkologicznej w naszej przychodni przeprowadzane są przez specjalistę chirurga w nowocześnie wyposażonej sali operacyjnej a czynności życiowe pacjenta monitorowane są na bieżąco.

Chemioterapia nowotworów polega na podawaniu w odpowiednich dawkach i sekwencjach leków przeciwnowotworowych. Dobieramy metodę chemioterapii zgodnie z diagnozą histopatologiczną. Pompa infuzyjna Ascor AP 22 służy nam do bezpiecznego podawania leków chemioterapeutycznych w postaci wlewów dożylnych gdzie potrzebne jest stałe tempo podaży preparatu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych leków przeciwnowotworowych w połaczeniu z zabiegiem operacyjnym rośnie skuteczność w leczeniu schorzeń onkologicznych. W przypadku pacjentów terminalnych i braku możliwości leczenia przyczynowego zapewniamy opiekę paliatywną i przeciwbólową nowoczesnymi lekami analgetycznymi z róznych grup, dajacych mniej efektów ubocznych oraz wygodnych w stosowaniu nawet u pacjentów z osłabionym apetytem ( system transdermalny).