Dyżur w nagłych wypadkach w niedziele i święta
tel. 71 728 29 30 tel. 514 502 582
Specjalistyczna Przychodnia Weterynaryjna “Akacjowa”
lek. wet. Jarosław Kopciał
ul. Akacjowa 78
55-093 Wrocław – Kiełczów
Zapraszamy:
Poniedziałek – Piątek 8-20
Sobota 10-20
Niedziela 9-17
Leczenie zatruć
Leczenie zatruć u zwierząt we Wrocławiu
Zatrucia u zwierząt towarzyszących są najczęściej konsekwencją spożycia zatrutego pokarmu (zepsuta żywność, celowe zatrucie środkami chemicznymi, antykoagulantami, lekami) kontaktu jamy ustnej z toksycznymi substancjami znajdującymi się na podłożu (wylane chemikalia, nawozy, środki ochrony roślin, pozostawione otwarte pojemniki) podania przez właściciela leków które nie są dozwolone do stosowania u zwierząt (leki przeciwzapalne, przeciwgorączkowe stosowane u ludzi)
Zatrucia mogą przebiegać w sposób gwałtowny co jest najczęściej uchwytne dla właściciela i zmusza do wizyty u lekarza weterynarii. Zdarza się że w przypadku zatruć niektórymi substancjami (antykoagulanty obecne w trutkach na gryzonie) objawy kliniczne mogą się pojawić późno gdy stan pacjenta może być już dość ciężki.
Dlatego jak najszybciej po zauważeniu przez właściciela podejrzanych objawów (wymioty, biegunka, nadżerki w jamie ustnej, poparzenia, krwotok, siniaki) trzeba zgłosić się do lekarza weterynarii.
W Specjalistycznej Przychodni Weterynaryjnej „Akacjowa” we Wrocławiu – Kiełczowie posiadamy sprzęt do diagnostyki i leczenia zatruć u zwierząt towarzyszących co pozwala nam pomóc pacjentom w różnych przypadkach intoksykacji.
W naszej przychodni dzięki nowoczesnym urządzeniom laboratoryjnym firmy Idexx w ciągu kilku minut otrzymujemy gotowe wyniki badań laboratoryjnych krwi bez potrzeby przewożenia próbek do zewnętrznego laboratorium. Eliminuje to możliwość wystąpienia błędów oraz pozwala na znaczące przyspieszenie postawienia diagnozy co szczególnie ważne jest w przypadkach pacjentów w stanach ostrych. Aparatura pozwala na zbadanie szerokiego zakresu parametrów biochemicznych, morfologicznych, jonometrii i testów immunologicznych – szybko i dokładnie.
Zastosowanie systemu radiografii cyfrowej pośredniej w naszej codziennej pracy umożliwia podjęcie szybkiej decyzji co do dalszego postępowania szczególnie w stanach nagłych wymagających interwencji lekarskiej. Często mamy do czynienia z pacjentami wymagającymi leczenia operacyjnego “na cito” w związku z prowadzeniem dyżurów w niedziele i święta – wtedy nowoczesne urządzenia diagnostyczne umożliwiają lekarzowi ustalenie prawidłowej diagnozy i podjęcie decyzji o ewentualnym zabiegu.
Do pełnego rozpoznania chorób narządów jamy brzusznej, miednicowej i piersiowej często niezbędne jest wykonanie badania ultrasonograficznego (USG). W naszej przychodni dysponujemy nowoczesnym cyfrowym ultrasonografem Mindray DC-N3 z kolorowym dopplerem, dopplerem mocy, dopplerem spektralnym i trzema głowicami – mikrokonweksową , kardiologiczną oraz liniową do 14 MHz co pozwala na wykonanie badania wraz z wydaniem wydruku obrazów oraz opisu właścicielowi. Aparat jest wyposażony we wszystkie funkcje kardiologiczne wraz z modułem EKG. Zestaw głowic o szerokim zakresie częstotliwości pozwala na badanie psów i kotów różnych ras jak również małych ssaków oraz umożliwia zobrazowanie struktur położonych głęboko w jamie brzusznej jak i powierzchownie położonych elementów.
Stosujemy nowoczesne iniekcyjne importowane preparaty wywołujące wymioty a jednocześnie nie powodujące skutków ubocznych w postaci sedacji; leki będące antidotum trucizn, prowadzimy intensywną terapię, kontrolujemy postępy leczenia pacjenta dzięki analizatorom badającym krew i mocz u małych zwierząt. Zapewniamy leczenie stacjonarne ze stałym monitoringiem funkcji życiowych.
Specjalistyczna Przychodnia Weterynaryjna „Akacjowa” we Wrocławiu – Kiełczowie dysponuje klatkami i boksami wykonanymi ze stali nierdzewnej umożliwiającymi stacjonarną hospitalizację chorych zwierząt wymagających stałej obserwacji, intensywnej terapii i stałej podaży leków i płynów infuzyjnych. W przypadku schorzeń o przebiegu ostrym do czasu ustabilizowania stanu pacjenta i uzyskania poprawy jak i po zabiegach operacyjnych istnieje możliwość pozostawienia zwierzęcia w naszej przychodni. Zapewniamy stałą opiekę i leczenie.
Pomieszczenie do stacjonarnej hospitalizacji wyposażone jest w koncentrator tlenu pozwalający na stałą podaż tlenu pacjentom wymagającym wspomagania oddychania po zabiegu operacyjnym oraz pacjentom w ciężkich stanach.
Ogrzewana klatka tlenowa zaopatrzona w źródło tlenu medycznego umożliwia prowadzenie intensywnej terapii pacjentów z ostrą niewydolnością oddechową.
Pacjenci leczeni stacjonarnie w naszej Przychodni poddawani są stałemu monitoringowi nowoczesnym monitorem pacjenta Edan im60Vet umożliwiającym prowadzenie kapnografii i kapnometrii, pulsoksymetrii (SpO2 – częstość pulsu, krzywa pulsu oraz procentowe nasycenie tlenem), elektrokardiografii (skalowana krzywa EKG, wybrane odprowadzenia), monitorowania częstości oddechu, ciśnienia tętniczego nieinwazyjnego (NIBP – skurczowe, średnie -MAP – i rozkurczowe), temperatury ciała.